Na Zemi jsme jedna rodina

Vláda rozumu je forma pohodlí. Vše se „dá naplánovat“, spočítat, urychlit.

Je to jako s dálnicí. Vede přímočaře krajinou. Monotónní jízda. Možnost jet „rychleji“, ale jen do té doby, než se vyskytne porucha, omezení. Potom už to taková rychlost není, a teprve pak člověk vidí i stinné stránky, jako jsou zácpy nebo nutná údržba.

Budování dálnice je nákladná a náročná práce. Jedním z jejích aspektů je velký nerespekt k přírodě. Místa, kudy je plánována stavba, přetváří krajinu a klima. Jak to?

Tam, kde byl les, kopec, přírodní koridor, potůček, najednou proudí tisíce aut. To, co se tvořilo mnoho tisíciletí a bylo vybalancováno pro všechny tvory a živočichy, klima, které ovlivňovalo mnoho hektarů půdy, a tudíž i „naše prostředí“ (nemovitosti), se během několika dní promění v asfaltovo­-betonovou plochu. Mění se vsakování a odpařování vody, mění se migrace zvěře, vzniká hluk a prach.

V přírodě je prach také, ale tady je přidaná ještě neviditelná částice, spíše mikročástice. Tou mikročásticí je ojíždějící se a ubývající dezén pneumatiky. Gumové mikročástice jsou nejlépe vidět na listech a plodech jako černý povlak. Ještě lépe je to vidět na sněhu, který v okolí silnice a a u krajnic zčerná.

Kudy a kam asi voda nese toto „bohatství“? Část je v půdě, v řekách, v rybnících, v mořích, v živočiších a část skončí jako nosič pro déšť (na prachovou částici se váže vodní pára), to když vystoupá dostatečně vysoko do atmosféry. Možná by se dalo spočítat, kolik pneumatik přistálo na zahradě každého z nás.

Na začátku toho všeho stojí rozum, co nemá cit a nedohlédne na misce vah, co je vlastně výhoda a skutečný prospěch pro přírodu a pro lidi.

Stále ještě jsme součástí přírody.

Další za-myšlenky

Rudé sako svlékáme z kůže obava z nahoty mění se v oslavu poznání. Tajemní draci z dávných věků čekají připraveni na…
Pokračovat ve čtení
V zoufalosti voláme, k sobě hluší, toužíme sdílet, měříme zkušeností přijetí a odmítnutí. Ruka, jež noří se do studnice s živou…
Pokračovat ve čtení
Na své cestě jsem potkal mnoho lidí, kteří sdíleli osobní prožitky. Začal jsem vidět souvislosti mezi žitým…
Pokračovat ve čtení
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.